Které vypínače se hodí nejlépe pro jakou situaci

Málokdo si uvědomí, jakou mají vypínače širokou škálu druhů a typů. Některé jsou specializované více, jiné méně. Přesto však platí, že ne všechny jsou vhodné pro každou situaci. Popíšeme si tedy, kdy použít který druh tak, abychom dosáhli nejlepšího výsledku.pohled zblízka na pákový vypínač
 
V první řadě je třeba uvážit, zda bude třeba konstantní proud, nebo zda stačí pouze jedna jiskra k zapnutí. To je totiž základním předpokladem k tomu, abychom zvolili správný typ. Pokud stačí pouze krátké spojení kontaktů, aby přístroj začal fungovat, budou nejlepším řešením klasické tlačítkové druhy.
 
Těch je samozřejmě velké množství nejrůznějších tvarů a velikostí. Vybírat je třeba podle velikosti přístroje a jeho celkového vzhledu – velké červené tlačítko bude na televizním přijímači působit poněkud rušivě, na druhou stranu může být vhodné například v továrnách či elektrárnách, kdy může být nutné najednou okamžitě přerušit provoz.
 
Pokud je však nutné zachovávat přísun elektrické energie po celou dobu, kdy stroj pracuje, pak jsou vhodnější jiné typy. A tím plynule přecházíme k související otázce: bude muset spotřebič fungovat předem danou dobu, jako je například program pračky či mikrovlnné trouby, nebo bude tato doba proměnlivá, jako například u stropního osvětlení?
 
V prvním případě se rozhodneme pro ciferníkový typ, v tom druhém pro pákový. U ciferníkového typu však musíme také uvážit, zda bude spotřeba proudu po celou dobu konstantní, nebo se bude v průběhu programu měnit. I toto je totiž důležitým kritériem při výběru vypínače.vypínače na kuchyňských spotřebičích
 
U pákových jsou obsluha i použití poměrně jednoduché, avšak je zde nebezpečí, že je můžeme zapomenout vypnout. V některých případech jsou zkonstruovány tak, aby se po určité době samy vrátily do základní polohy, zde je typickým příkladem rychlovarná konvice, ovšem ve většině případů to tak není.
 
Zde přednesená je jen malá ukázka širokého využití vypínačů. Je skutečně škoda, že jim většina lidí nevěnuje příliš pozornosti, vzhledem k tomu, jak nám usnadňují život. Snad to i tento článek pomůže alespoň trochu změnit.
 

3.7/5 - (3 votes)