Když je pro vás důležitá síla a ne obvod bicepsů

V oblasti posilování a cvičení obecně existuje několik proudů. Liší se především rozdílnými tréninkovými postupy, cíly a tak dále. Často se dokonce v nadsázce jedná o znepřátelené tábory, které svými oponenty pohrdají. Je to paradox – cvičení má přeci jeden univerzální cíl společný všem – cítit se dobře.
džíny s vysokým pasem
Jedním ze zmiňovaných přístupů je cvičení s váhou vlastního těla. Jeho zastánci se označují nejčastěji za kalistheniky (z řečtiny kálos = krása, sthénos = síla).  Jejich cílem je maximální síla celého těla ve skloubení s přirozeným rozvojem svalové hmoty. Spíše než o objem svalů jde v kalisthenice o jejich tvar. Prostředkem k docílení této souhry jsou přirozené cviky bez zátěže; jedná se o nízkonákladové cvičení.
Začít není vůbec složité – stačí vám minimální prostor i vybavení. Pokud máte ve svém okolí workoutové hřiště, vydejte se tam! Potká se s velkou pravděpodobností se členy místní komunity, kteří vás zasvětí.
Základní cviky pro posilování s vlastní vahou jsou:
1.      kliky
2.      dřepy
3.      lehy-sedy
4.      plank
5.      shyby na hrazdě
6.      dipy na bradlech
j´ga na skále
Výše uvedené cviky mají samozřejmě spoustu modifikací a s nimi může začátečník vydržet poměrně dlouhou dobu. U kliků střídejte šíři rozestupu rukou, dřepy můžeme provádět i s výskokem, do strany či jako výpady dopředu i dozadu. Plank, je statická zátěž, kdy je tělo zcela zpevněno v podporu na předloktích. Shyby jsou přítahy na hrazdě (opět měňte šíři úchopu nadhmatem). Dipy jsou vlastně kliky na bradlech. Oproti normálním klikům zvedáte zátěž celého těla a vyřazujete ze hry prsní svalstvo, tudíž vaše tricepsy dostávají pořádně zabrat.
Pokud už máte tolik síly, že základní cvičení nejsou dostačující zátěží, existuje celá řada pokročilých cviků. Mezi nejznámější patří muscle-up – z visu na hrazdě se plynulým vytažením a vzepřením dostane cvičenec do vzporu. Dalšími jsou dřepy na jedné noze a kliky na jedné ruce. Zabrat vám dají kliky ve stojce. Tzv. L-sit může rozpálit vaše břišní svaly do běla. Postraní „břišáky“ pak prověří tzv. vlajka – vypadá asi tak, jako byste viseli na hrazdě a někdo vás i s ní pootočil o 90°. Královským cvikem je pak shyb (extrém je muscle-up) na jedné ruce.