Vysoká cena knih – generace hloupne!

Vejdete do knihkupectví, vidíte police s beletrií pro dospělé, dětskou literaturou, encyklopediemi či knihami v cizích jazycích. Výběr knih je opravdu veliký, obaly jsou nádherné, najdeme tuzemskou i zahraniční literaturu. Tak pojďme nakupovat! Bohužel tak jednoduché to není. Ceny knih jsou velmi vysoké a ne každý si je může dovolit. Nejhorší je, že rodiče si často nemohou dovolit kupování knih pro své nejmenší nebo mají prostě jiné priority, samy se zrovna čtení moc nevěnují. Je to veliká chyba, děti si prohlížením obrázků a poslouchání příběhů rozvíjejí fantazii. Pokud jim rodiče pohádky čtou, utváří se mezi nimi určité „kouzelné“ pouto.
žena v knihovně
To je teprve začátek, pokud nejsou k četbě vedeni, mohou mít problém i ve škole. Za prvé, když nemají vztah ke knihám, prostě je to nebaví a číst nechtějí. A čtení ve škole prostě nestačí. Problém se týká též potom pravopisu, kdo má načteno, má „to“ prostě v hlavě. Všeobecný přehled ani jmenovat snad nemusím.
Čím dál častěji jsou vidět absurdní pravopisné chyby lidí na sociálních sítích, které vznikají i absencí čtení knih, mozek se musí prostě také procvičovat, jinak hloupne.
Bohužel cenu knih neovlivníme, ale můžeme se k nim zkusit dostat i jinak, ať můžeme sobě a svým dětem číst spoustu fantastických příběhů a zjišťovat nové informace. Chcete pár typů, jak si opatřit knížku jinak než v knihkupectví?
police s knihami
·         Antikvariát  – zkuste navštívit antikvariát, prodávají se zde knihy používané. Jsou tu knihy v dobrém i horším stavu, ale hlavně cena je velice nízká a výběr opravdu rozmanitý. Kromě klasických kamenných prodejen narážíme i na internetové antikvariáty, kde si můžeme zboží objednat a vyzvednout na pobočce nebo nechat zaslat dopravní společností.
·         Knihovna – knihovnu nemá pouze hlavní město, ale i města menší. Sledují se zde novinky a navíc většina knihoven má i webové stránky, kde si můžete prohlédnout online katalog, případně si rezervovat vámi vybraný titul. Největší výhodou je, že poplatky jsou minimální průměrně do 200 Kč na rok.
·         Kniha – nejlepší dárek – Pokud vás někdo touží obdarovat, přejte si knihu, vydrží i po generace a je to něco co se pravdu neztratí a v každou dobu jí někdo ocení
·         E-knihy – pořiďte si čtečku knih, její cena je sice v řádech tisíců, ale pak jsou poplatky minimální. Dokonce už zmiňované knihovny nabízejí e-knihy, které si můžete stáhnout. Na internetu jinak najdete elektronickou podobu knih za minimální poplatky.
 
Zkuste číst a vzdělávat se, ať za nás nemusí jen počítač opravovat chyby, ale přestaňme je prostě psát!