Co s tmavým bytem?


Snad v každém bytě se nachází alespoň jedna problematická místnost, v níž je permanentní tma. Místnost, kterou je těžké efektivně prosvětlit tak, abychom v ní nemuseli svítit už ve tři hodiny odpoledne. Někteří dokonce musí žít v celkově tmavém bytě, což má v důsledku neblahý vliv také na psychiku, náladu či kreativitu. Jak s depresivní tmou bojovat?

apartment-4231463_960_720

Je pravdou, že některé tmavé pokoje (či byty) ovlivníme opravdu jen těžko. Pokud se například nastěhujete do typického panelového sídliště, musíte počítat s tím, že jiný panelák vám bude bránit nejen ve výhledu, ale také v přístupu světla dovnitř. S tímto samozřejmě nic moc nenaděláme. Zaměříme se proto spíše tam, kde něco zmůžeme. A to sice na problémy způsobené špatným rozmístěním nábytku, tmavými barvami na stěnách či vybavení a další nesprávná rozhodnutí.

architecture-4683476_960_720

Jak tedy byt prosvětlit?

  • Jistým řešením by byla možnost vyměnit stávající okna za větší – v tomto ohledu jsou skvělá tzv. francouzská okna.
  • Další možností je zkrátka zaměnit pokoje mezi sebou – například na spaní není třeba tolik světla jako v pracovně či obývacím pokoji. Pokud tedy máte v některém „denním“ pokoji tmu, zaměňte jej za ten „noční“.
  • Pomohou samozřejmě také světlé barvy všude kolem – tzn. na stěnách, vybavení i drobných doplňcích.
  • Dále pomůže upuštění od staromódního zvyku týkajícího se záclon a závěsů. Ty v sobě drží nejen prach, ale vezmou si i část přirozeného světla.
  • Vhodným řešením je přerozmístění nábytku – odstraňte nevzhledné a objemné skříně ve prospěch moderních menších skříněk, které světlu bránit nebudou a naopak mohou sami ke světlému efektu dopomoci.
  • Hodně udělají také interiérové dveře. Pokud jsou bez skleněné výplně, opět přispívají k tmavému obydlí.
  • Umělé osvětlení má také svůj podíl. Patří sem nejen rozmístění jednotlivých svítidel, ale také svítivost žárovek či jejich světelné odstíny. Už jste slyšeli například o Spectrasol ? Jedná se o společnost zajišťující komplexní dodávku světelných systémů i souvisejících služeb. Pokud se svěříte do rukou odborníků, můžete očekávat jenom to dobré.
  • Důležitou roli hrají také doplňky – dobré umístění zrcadla i obrazu totiž dokáže vyvolat ty správné pocity.