S papíry nebo bez?

Naší společností v posledních letech rezonuje několik afér, kdy se odhalily šílené praktiky některých množitelů psů. Ti připouští feny v šílených podmínkách už od útlého mládí, dokud je plodná. Fena se v podstatě nikdy nedostane na pořádnou vycházku, je pouze nástrojem pro získání peněz za štěňata. Ta se prodávají za velké peníze často v šíleném stavu, nemocné, plné červů a parazitů. Noví majitelé často vydají ještě větší částku za veterinární výlohy, než za samotné štěně.

pes na zemi

Pes bez průkazu původu

Ať vám tvrdí, kdo chce, co chce, tak jakýkoli pes bez papírů je v podstatě jen oříšek, a měl by se prodávat jen za cenu veterinárních výloh a za stravu psa. Proč? Protože tito psi vám nemůžou zaručit vůbec nic. Nevíte, jakou budou mít povahu, jak budou nemocní a tak dále. To sice nemusíte vědět ani u psa s papíry avšak tam je mnohem větší šance na zdravého a dobře socializovaného jedince. Takže pokud chcete mít psího kamaráda, a nezáleží vám na tom, jakou bude mít povahu, pak neváhejte projít útulky či inzeráty s darováním psů. Psa ale nekupujte! Tím můžete právě podpořit množitele, kteří profitují právě z nevědomých lidí, kteří si psa koupí.

Pes s průkazem původu

Pokud se rozhodnete investovat do psa, který má opravdu deklarovaný původ a povahové i zdravotní vlastnosti pak si pořádně projděte okolí chovné stanice, které mají v plánu vrh, a štěně si dopředu zarezervujte. Proč? Protože štěňata jsou velice rychle zamluvená a rychle mizí. Chovné stanice si potrpí na výběru budoucího majitele a trvají na tom, aby se seznámili. Třeba chovná stanice Akita Inu se shání opravdu špatně a jedná se o velkou výzvu kvalitní štěně tohoto plemene sehnat.

akita inu

V případě, že si zvolíte psa s průkazem původu, pak se opravdu zaměřte na výběr kvalitní chovné stanice se šampiony, kteří získávají ocenění. Záleží také na tom, co hodláte se psem dělat, zda jej chcete coby výstavního nebo pracovního. V tom všem vám chovatel pomůže.