Co by doma nemělo chybět

Pokud je potřeba udělat v domě zásahy většího rozsahu, neděláme je obvykle sami. A už vůbec ne práce, které patří do rukou odborníků. To samozřejmě voláme na pomoc zkušeného instalatéra, elektrikáře, zedníka, truhláře,pokrývače a jiné řemeslníky.

Ovšem občas je potřeba v domácnosti udělat nějakou tu drobnější „akci“. Například něco v domě či na zahradě přibít, přišroubovat, utáhnout, odříznout, posekat a podobně. Na to si správný majitel domu samozřejmě troufne sám. A také to sám provede, pokud má na to správné nářadí! Co by mělo tvořit základ správné domácí dílny?

V současné pestré nabídce si pro svou dílnu najde to své pravé nářadí opravdu každý. K dispozici jsou v obchodech „profi“ i „hobby“ řady různých značek, velikosti, výkonu a také cenové relace. Na co základního se při výběru zaměříme?

tools-864983__480

Vrtačka

Vrtačka je v našich domovech jedním z nejpoužívanějších nářadí. Vybíráme si nejlépe takovou, kterou při vrtání nezastaví nějaký ten kámen ve zdi nebo překlad z betonu. Tedy dostatečně silnou, s příklepem, zpětným chodem a regulací otáček.

Řezání

Dalším v domě nezbytným nářadím jsou pily. Kdo něco „uřízne“ opravdu jen občas, spokojí se s pilou nebo pilkou manuální. Ovšem správná kutil k nim přidá některou elektrickou. Například kotoučovou pilu (tzv. „mafl“) na přímé řezy, přímočarou pilu na vytváření otvorů či pilu pokosovou na řezy vysoké přesnosti.

Spojování

Pokud je doma potřeba nějaké materiály naopak spojit, nesmíme zapomenout nejen na lepidla, případně lepicí pistole či sešívačky a svorkovačky. V domácnosti nemají chybět ani kladiva, hřebíky, šroubováky, šrouby, hmoždinky a vruty.

řezání pilou

Broušení

Ke konečné úpravě dřeva (hlavně před lakováním a barvením), kovů i jiných materiálů patří broušení. Využijeme brusné papíry a brusné kotouče na vrtačky. Další možností je mít po ruce brusku. Například na velké plochy se hodí bruska pásová, k šetrnému ošetření dřeva bruska vibrační, na broušení kovu a keramiky bruska úhlová. K vytváření hran, ale třeba i ornamentů využijeme frézu.

Měření

Ať je náš projekt velký či malý, nesmíme zapomínat přesně měřit! Pořídíme si pořádný metr, přidat můžeme i dálkoměr do terénu v zahradě!