Místo knihy hra?

Vášnivým čtenářům se čas od času stává, že se až příliš vžijí do postavy, o které právě čtou. Bohužel spisovateli do hlavy nevidíte. Možná tak vaše oblíbená postava odmítne lásku, která by podle vás byla osudová. Třeba chce autor udělat konec zajímavý a nechá hlavního hrdinu spáchat sebevraždu. Nelíbí se vám takový konec, ale psát vlastní knihu nebo alespoň vlastní závěr se vám nechce? Vlastně ani nemusíte.
muž s knihou
V současnosti existuje několik her na mobilní telefon či tablet, které v podstatě simulují čtení knihy. Pro ty z vás, kteří mají malou fantazii a je tím pádem obtížné klasické knihy číst, protože se nedokážete tolik vcítit do příběhu, mám dobrou zprávu. Je to v podstatě jako seriál, jenže s textem. Přirovnala bych to ke komiksům nebo fotorománům, kde je také obrázek a u něj bublina s psaným slovem. Někteří hráči říkají, že je to jako seriál nebo ještě lepší.
Těchto her je mnoho, ale některými prvky jsou si podobné. U některých z nich si můžete volit postavu, za kterou budete vystupovat, u všech potom to, jak bude daná postava vypadat. Na výběr dostanete z několika vzhledů, účesů, výzbroje apod. Podle toho, jaký žánr právě hrajete. U milostných příběhů (které zaujmou asi spíše ženy a dívky) si často vybíráte i postavu, do které se v příběhu zamilujete. Jednotlivé kapitoly příběhů si „kupujete“ například pomocí klíčů, které jsou většinou dva až tři, a pokud za ně nechcete utrácet reálné peníze, musíte vždy nějaký čas počkat, než se načtou další. Něco jako životy v jiných mobilních hrách. Různá vylepšení – například jiné oblečení, bonusové kapitoly apod. zase získáte za diamanty/dolary nebo jinou měnu, která je pro danou hru typická. Toto platidlo můžete získat jednak za sledování reklam, jednak za dokončení každé kapitoly nebo je, jak už je u těchto her zvykem, můžete koupit třeba pomocí platební karty k vašemu účtu. Některé příběhy jsou psány tak, že je vlastně až tak moc nepotřebujete, jiné bohužel vsází na jistotu a diamanty po vás budou chtít i za jednoduchá rozhodnutí. Například, co řeknete, když se vás vysněný protějšek zeptá na přespání. Nejlepší volba bývá většinou i ta nejdražší.
Kniha s perem
 Já osobně mám ráda příběhy, kde je podporována rozmanitost a co nejvíce možností, jak ovlivnit děj. Zde je několik příkladů her, které mě zaujaly. Choices, Chapters, Zombie High, Wizard’s Choice.
Má to však jednu nevýhodu, musíte umět alespoň základy angličtiny. Ačkoliv to lze brát i jako výhodu, protože náctiletí se díky tomu mohou naučit anglicky víc než při dělání domácích úkolů. Hraní je totiž baví a nutí je nad textem přemýšlet.