Brexit aneb je schopna Británie fungovat samostatně?

V posledních měsících je v médiích čím dál tím víc skloňováno slovo „Brexit“. Co to však znamená pro samotnou Británii, je schopna fungovat samostatně bez pomoci kterékoliv země EU? Odpověď zní ano i ne.
Brexit, slovo jenž v tuto chvíli hýbe světovou politikou. Jde o spojení slov „Britain“ tedy Británie a „Exit“ tedy odchod. Vzniklo jako napůl oficiální název pro odchod Velké Británie ze struktur Evropské Unie. Ve zkráceném významu mohou nastat pouze dva tyto „odchody“.
Značka s dvěma šipkami
No-deal a Deal Brexit. No-deal Brexit, tedy Brexit bez dohody označuje odchod, ve kterém Británie odejde bez jakékoliv dohody s Evropskou Unií. To znamená, že Británie odejde ze dne na den a taktéž budou ze dne na den obnoveny hraniční kontroly, obchodní pravidla a cla dle pravidel WTO (Světové obchodní organizace). Deal Brexit je takzvaný Brexit s dohodou. To znamená, že Británie a Evropská Unie se dohodnou na podmínkách odchodu a tím pádem nenastanou žádné zmatky na hranicích a v obchodu. Taktéž tato varianta počítá s tím, že bude zavedeno takzvané přechodné období, ve kterém nebudou platné všechny body dohodnuté smlouvy.
Dopady pro Velkou Británie
V těchto dnech, poté, co Konzervativní strana drtivě zvítězila v parlamentních volbách se svým programem ohledně odchodu za každou cenu, je velmi pravděpodobná varianta odchodu bez dohody. Tento odchod je naplánován na 31. ledna tohoto roku. Pro Británii to však znamená velkou výzvu. Několik velkých společností, včetně například Toyoty, ohlásilo, že po odchodu přestěhují své továrny v Británii do zemí Evropské Unie. To pro Británii znamená, že její ekonomika může velmi silně oslabit a na trzích může nastat panika. Velmi nepěkné překvapení nastane i pro obyvatele severního Irska, oblasti, která je pod kontrolou Velké Británie. Ta bude po odchodu oddělena od zbytku ostrova a vzhledem k její né zrovna dávné krvavé historii to může znamenat velký přešlap ze strany vlády Velké Británie.
Parlament Velké Británie
Brexit bez dohody, který je v tuto chvíli nejpravděpodobnější, bude s velkou pravděpodobností znamenat velký chaos pro obyčejné lidi. Je velmi malá šance, že by se obě strany po mnoha odkladech rozumně domluvili na dohodě.