Mobilní dům může být luxus

Kdysi byly mobilní domy, nebo moderněji mobilheimy symbolem spíše pro chudé, protože si je lidé často zaměňovali s maringotkami. Historie těchto přesouvatelných domečků má ovšem své kořeny ve Velké Británii a Nizozemsku, kde na jejich výhody přišli již poměrně dávno. Do našich českých krajů se podívaly relativně nedávno. Našly si zde ale svou klientelu, která na ně nedá díky nespočtu výhod dopustit. Jak to ale vlastně všechno s těmito domečky chodí? Existují celoroční mobilní domy? Jsou finančně dobrým řešením, vejde se zde celá rodina a jak vše vidí stavební úřad? Když budete číst dále, dozvíte se odpověď na každou z těchto otázek, a ještě i na spoustu dalších.

Terasa mobilního domu

Začněme například tím, kdo se nejčastěji ke koupi mobilních domků uchyluje. Tuto skupinu sice nelze přímo vymezit, z průzkumů firem, které tento sortiment nabízí ale jednoznačně vyplývá, že se jedná v naprosté většině o rodiny s malými dětmi, které jsou potěšeny výrazně nižší pořizovací cenou, než je ta, s níž se setkáváme u klasických domů, na něž si většina obyvatel musí vzít hypotéku, u které hrozí to, že jim ani nebude v tak velké výši schválena, anebo rychlou dostupností (uvádí se okolo neuvěřitelných dvou měsíců). Další početnou skupinu představují mladí lidé a mladé páry, které taktéž láká poměrně malá finanční náročnost, ženy anebo zkrátka osoby, které nejsou zvyklé na život v uzavřeném prostoru bytu a jsou tedy nadšeny z malého útulného bydlení, jež nezabere velké množství místa, a tak jej více zbude na zahradu.

Dnes se na trhu setkáte především s domy určenými k celoročnímu pobytu. Jsou zateplené, mají rozvody elektřiny, kanalizaci i topení. Jedná se tedy hlavně o domy vyrobené v České republice, u kterých máte naprostou jistotu kvality a také toho, že odpovídají stávajícím normám, což se o mobilních domech, jež jsou k nám přiváženy použité ze zahraničí, rozhodně říct nedá. Velkou výhodu představuje fakt, že si domek můžete uspořádat a navrhnou podle toho, jak se vám líbí a vyhovuje. Velikost se samozřejmě také odvozuje dle vašich možností a představ. Za nejběžnější a nejžádanější standard jsou považovány domy o velikosti bytu 2+KK. Se stavebním úřadem se rozhodně neuvidíte tak často, jako kdybyste se rozhodli stavět dům. Ve většině případů se úřad spokojí s ohlášením stavby, a jelikož se nejedná o veřejnou stavbu, nepodléhá ani kolaudaci.

Mobilní dům interiér

Vyberete-li si ovšem domek, nebo jej uzpůsobíte tak, aby vypadal jako opravdový dům, rozhodně nepočítejte s tím, že bude ještě stále mobilní tak, že jej prostě přesunete na jiné místo. Na druhou stranu je skvělé, že za poloviční výdaje seženete dům, který nejde na první pohled rozeznat od klasického. Uvažujete-li tedy nad tím, jak vyřešit své bydlení, rozhodně alespoň uvažte tuto možnost.