Proč technologie tak rychle zastarávají

Asi není třeba říkat, že technika jde kupředu takřka mílovými kroky. Často se dokonce mluví o druhé vědecko-technické revoluci. Díky tomu máme každý rok nové přístroje, které nám pomohou zjednodušit a zlepšit život.

 

Typickým příkladem mohou být mobilní telefony. Ještě před několika lety sloužily prakticky pouze k telefonování, dnes se však jedná v podstatě o kapesní počítače, a to se všemi funkcemi, které k tomu patří. O jejich užitečnosti samozřejmě nikdo nepochybuje, avšak otázkou je, zda jsme se na nich nestali již příliš závislými.

 

Ovšem jedním z nikoliv příjemných znaků tohoto vývoje je také velmi rychlé zastarávání prakticky veškeré techniky. Nejvíce to pozorujeme právě u mobilních telefonů a v menší míře také u automobilů. A to rozhodně pro většinu z nás není ideální.

 

děti hrající si na tabletu

 

Často to totiž znamená, že musíme prakticky každý rok kupovat nový model mobilu, každý vždy dražší než ten předchozí. A neunikneme tomu, neboť potřebujeme, aby byl kompatibilní s ostatními moderními zařízeními a především programy. A to ty staré typy rozhodně nejsou. Díky tomu však firmy získávají podstatně více peněz, které následně mohou vložit do vývoje nových produktů. Tak se technická revoluce udržuje v chodu, a zároveň nás v podstatě nutí ji financovat. Jedná se tedy o uzavřený okruh bez konce.

 

nový mobilní telefon

 

Není třeba zastírat, že pro firmy je to výhodné. Díky tomu budou mít koneckonců mnohem vyšší zisky, což je přeci jen jejich hlavním cílem. Proto na toto modelu nechtějí nic měnit. Jediný případ, kdy by mohlo dojít k jeho přerušení je, že by se nedalo už nic vylepšit. A nic takového ještě dlouhou dobu nehrozí.

 

Mnoho lidí si tohoto systému není vědomo, ovšem peníze do něj stejně dávají. Platí to zvláště o lidech, kteří potřebují mít poslední model jakéhokoliv přístroje, bez ohledu na to, že v podstatě zastará během několika měsíců. A co s tím můžeme dělat? Popravdě řečeno, ne moc. Snad jen se spokojit se staršími modely, dokud budou fungovat. Avšak vzhledem k existenci „šidítek“ není ani tato možnost příliš reálná.